Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

12 postanowień na Nowy Rok 2020

12 postanowień na Nowy Rok 2020

Noworoczne postanowienia, dobrze zaplanowane, mogą nam pomóc zmienić utarte nawyki. Przyjrzałyśmy się bliżej tej kwestii i wiemy, co robić, żeby zwiększyć szansę na wytrwanie w założeniach przez cały rok. Mamy też dla Ciebie kilka pomysłów, jakie postanowienia noworoczne możesz podjąć w tym roku. Dlatego zapraszamy na 2020 razem ze Zdrowie i Pudełka!

Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?

Przede wszystkim - wyznacz sobie priorytety. Mądre przysłowie mówi - możesz mieć wszystko - ale nie wszystko naraz. Dlatego eksperci od ludzkich zachowań radzą, by wybrać sobie motyw przewodni dla danego roku, np. 2020 to rok zakładania firmy lub rok budowania a lepszego związku. Zastanów się, jakie cele chcesz osiągnąć i wyznacz realną liczbę - maksymalnie kilka, nie kilkadziesiąt! Najlepiej, by były to małe cele, które łącznie pozwolą Ci zrealizować coś naprawdę wielkiego. Małe sukcesy są łatwiejsze do osiągnięcia, a potęga motywacji po odniesieniu takiego zwycięstwa jest ogromna!

Działaj regularnie

Dużą pomocą jest również regularne przypominanie o swoich postanowieniach. Możecie na przykład traktować postanowienie jako hasło w komputerze albo nosić je na kartce w portfelu. Zastanów się też nad swoją motywacją - najważniejsze, by była pozytywna. Na przykład, jeśli chcesz rzucić palenie, pomyśl, że będzie zawsze fajnie pachnieć ulubionymi perfumami! 

Nie wywracaj świata do góry nogami

Zmiany muszą też być bardzo systematyczne, choć...stopniowe. Mały wysiłek zrobiony codziennie jest lepszy, niż rzucanie się na głęboką wodę. Dlatego, jeśli na przykład chcesz się nauczyć nowego języka, poświęć na to najpierw 10, potem 15 potem 20, a wreszcie 30 minut dziennie. I tak 4 razy w tygodniu - efekty będą znacznie lepsze, niż gdy raz na tydzień spędzisz pół dnia nad książką. 

Wspieraj się technologią

Skorzystaj również z nowinek technologicznych. Korzystajcie z aplikacji w telefonach - każdy z nas ma je non stop przy sobie, więc będą dobrymi przypominajkami. Możecie na przykład zacząć od najprostszych list zadań. Nawet w najbardziej podstawowej opcji możecie ustawić postanowienia uruchamiające się w konkretnych momentach - np. zawsze o 17:00 albo zawsze, kiedy przechodzicie w konkretnym miejscu (np. koło siłowni). Możecie też iść o krok dalej - na rynku dostępne są super aplikacje, jak np. Fabulous czy HabitBull, pomagające zmieniać nawyki. Ta pierwsza pozwoli Wam zdefiniować cel i wyznaczy Wam zadania. Ta druga będzie śledzić Wasze postępy w drodze do upragnionego celu. Obie przydadzą się w regularnym działaniu!

Działaj razem

Badania dowodzą, że jeśli umówisz się z kimś na realizację postanowień, będzie Ci znacznie łatwiej, dzięki temu, że będziecie się wzajemnie wspierać. Dlatego my wyznaczamy rok 2020 rokiem Dania o Dobre Samopoczucie! Mamy 12 postanowień na Nowy Rok i co miesiąc będziemy Wam pomagać je spełniać i wytrwać w nich. Nasze 12 postanowień ma sprawić, byście czuli się lepiej - fizycznie i psychicznie, lepiej sami ze sobą i w relacji z innymi. Te 12 postanowień to:

 1. Zacząć się ruszać

 2. Zadbać o zdrowie

 3. Znaleźć czas dla rodziny i przyjaciół   

 4. Zadbać o wspólne posiłki    

 5. Jeść więcej warzyw   

 6. Zrobić coś eko dla planety   

 7. Polubić ryby   

 8. Częściej robić to, co kochasz   

 9. Spróbować czegoś nowego   

 10. Żyć w zgodzie z naturą   

 11. Nie marnować jedzenia   

 12. Dbać o innych

Już w tym tygodniu napiszemy Wam o pierwszym postanowieniu i na początku każdego miesiąca będziemy Wam przypominać o kolejnych. Mamy nadzieję, że razem będzie nam łatwiej sprawić, żeby 2020 był Rokiem Dbania o Dobre Samopoczucie oraz spełnionych postanowień! Bądźcie z nami i zmieniajmy się razem!