Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

5 superfoods na jesień

5 superfoods na jesień

Moda na superżywność nie opuszcza nas w tym roku. A dodatkowo, zwłaszcza w jesienno-zimowych miesiącach, kiedy trudno nam znaleźć świeże owoce i warzywa, zaczynamy się zastanawiać, co jeść, aby zachować dobre samopoczucie. Pisałyśmy wcześniej o magicznej (chociaż tak naprawdę naukowej) mocy kiszonek,dziś natomiast chcemy przybliżyć Wam sezonowe superfoods dostępne jesienią! Szukajcie ich w…parkach, lasach i ogrodach!

Borówka czarna– kto nigdy nie zbierał borówek w lesie, nie wie, co to smak dzieciństwa! Umorusane ręce i buzie były najlepszym dowodem udanych zbiorów. To właśnie antocyjany, które barwią naszą skórę, są supermocą borówki. Zwalczają wolne rodniki, wspomagają układ odpornościowy i chronią komórki przed starzeniem. W borówkach jest też niezwykle dużo chromu, który reguluje przemianę tłuszczy i poziom cukru. Regularne jedzenie jagód poprawia również pamięć!

Rokitnik zwyczajny– znajdziecie go na kolczastych gałązkach w ogrodach i parkach. To prawdziwy mocar,z jeśli chodzi o witaminę C. Zawiera jej tak dużo, że nawet łagodne gotowanie nie powoduje jej utraty. W jego miąższu znajduje się kwas palmitooleinowy, który należy do grupy kwasów omega-7 i hamuje odkładanie się tłuszczu w wątrobie. Rokitnik ma też cenną witaminę B12 – to szczególnie ważne dla wegan i wegetarian, ponieważ świetnie zastępuje produkty mleczne i podroby.

Czarny bez– tylko jedna szklanka soku z czarnego bzu dziennie pozwoli nam uchronić się przed jesiennym katarem. Składniki zawarte w owocach bzu nie tylko chronią przed grypą i przeziębieniem, ale też pomagają uzupełnić niedobory minerałów w organizmie. Żelazo zawarte w owocach wspomaga proces krwiotwórczy, a sok z bzu wpływa pozytywnie na przemianę materii. I co najważniejsze – czarny bez smakuje po prosu obłędnie!

Dzika róża– pojawia się w naszym zestawieniu jako superfoods, choć o jej zdrowotnych właściwościach wiedziały już nasze babcie. Dzika róża, oprócz witaminy C, zawiera również pektyny, fitaminy i mnóstwo składników mineralnych. Potas, magnez, fosfor i żelazo to tylko niektóre z nich. Dodatkowo, dzika róża to jedna z niewielu roślin, które świetnie nadają się na przyrządzanie likierów i nalewek.

Jarzębina– na surowo gorzka i trująca. Ale po przetworzeniu – pyszna, o marcepanowym aromacie. To roślina, która jest czymś znacznie więcej niż materiałem na korale. Małe, pomarańczowe owoce są pełne witaminy A, odpowiadającej za dobry stan skóry i błon śluzowych. Pektyna zawarta w nich poprawia pracę żołądka i jelit. Mus z owoców jarzębiny często stosowany jest w kuracjach odtruwających organizm. Idealna dla diabetyków – jej owoce zawierają ok. 12% sorbitu, do którego przemiany nie potrzeba insuliny.

Aby znaleźć te superfoods, zachęcamy do spaceru w weekendowe popołudnie w ulubionym parku czy lesie. Nawet, jeśli nie uda się ich znaleźć, odrobina ruchu na powietrzu pozwoli przewietrzyć głowę. A po super składniki zapraszamy również do nas – pyszne jesienne dania znajdziecie w Zdrowie i Pudełka!Zachęcamy również do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku!