Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Choroba Hashimoto - jak leczyć dietą?

Choroba Hashimoto - jak leczyć dietą?

 

Dieta przy Hashimoto powinna cechować się zwiększoną zawartością białka, niskim IG i być bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Istotne jest też zapewnienie w diecie dużej zawartości błonnika pokarmowego, a także jodu, selenu, żelaza i cynku. To ważne, by te składniki dostarczać właśnie w diecie, a nie je suplementować - właśnie dlatego, że przyswajanie z pokarmu jest znacznie efektywniejsze, niż wspomaganie się tabletkami

Warto też pamiętać, że podstawą diety w Hashimoto jest regularne spożywanie posiłków. Najlepiej co 3-4 godziny – dlatego catering pudełkowy jest tutaj bardzo wygodnym wyborem. Dlatego przygotowałyśmy dla Was dietę Na Zdrowie Hashi, która zawiera wszystkie najważniejsze składniki, potrzebne, by regulować gospodarkę hormonalną.

W naszej Diecie na Zdrowie Hashi znajdziesz między innymi:

  • brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, grube kasze, pełnoziarniste i razowe pieczywo, płatki żytnie i otręby,
  • dużo pożywnych warzyw bogatych w składniki odżywcze,
  • pyszne ryby, jaja, orzechy
     
     
  • Dieta przy Hashimoto musi być odpowiedni zbilansowana pod względem kaloryczny. Dlaczego? Ponieważ jeśli przyjmujemy zbyt dużo kalorii, nasza tarczyca zaczyna pracować za szybko - nasila się synteza i wydzielanie hormonów. Jednocześnie trzeba unikać również głodzenia się, gdzie duże ograniczenie liczby kalorii (powyżej 40% dziennego zapotrzebowania ) mocno zmniejszają syntezę hormonów tarczycy. Co to oznacza dla osób, które chą utrzymać prawidłową wagę? Jeśli nie chcecie przytyć, zapomnijcie o restrykcyjnych dietach, bo ich stosowanie spowolni przemianę materii i osiągniecie efekt odwrotny do zamierzonego. Możecie ograniczyć wartość kaloryczną posiłków o 10%-20% - wtedy bezpiecznie utrzymacie wagę lub delikatnie z niej zejdziecie. 
 
 
Istnieje kilka mitów w żywieniu przy chorobie Hashimoto. Część osób uważa, że przy tej chorobie nie powinno się spożywać glutenu. Jednak aktualnie brak jest dowodów, że gluten wpływa negatywnie na poziom TSH. Dlatego o ile sensowne stosowanie jest diety bezglutenowej u osób z celiakią i nietolerancją glutenu, o tyle u pozostałych osób nie ma wyraźnych wskazań co do wykluczenia glutenu z diety. Podobnie rzecz ma się z laktozą - o ile nie mamy zdiagnozowanej nietolerancji, wykluczanie jej z diety nie wpłynie na działanie funkcji tarczycy.
 
Naszym celem jest wspomaganie Was w walce z ta chorobą. Zachęcamy do wypróbowania pudełek przez jeden dzień. Zobaczcie sami, jakie to wygodne!