
Choroba Hashimoto - jak leczyć dietą?
Dieta przy Hashimoto powinna cechować się zwiększoną zawartością białka, niskim IG i być bogata w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Istotne jest też zapewnienie w diecie dużej zawartości błonnika pokarmowego, a także jodu, selenu, żelaza i cynku. To ważne, by te składniki dostarczać właśnie w diecie, a nie je suplementować - właśnie dlatego, że przyswajanie z pokarmu jest znacznie efektywniejsze, niż wspomaganie się tabletkami
Warto też pamiętać, że podstawą diety w Hashimoto jest regularne spożywanie posiłków. Najlepiej co 3-4 godziny – dlatego catering pudełkowy jest tutaj bardzo wygodnym wyborem. Dlatego przygotowałyśmy dla Was dietę Na Zdrowie Hashi, która zawiera wszystkie najważniejsze składniki, potrzebne, by regulować gospodarkę hormonalną.
W naszej Diecie na Zdrowie Hashi znajdziesz między innymi:
- brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron, grube kasze, pełnoziarniste i razowe pieczywo, płatki żytnie i otręby,
- dużo pożywnych warzyw bogatych w składniki odżywcze,
-
pyszne ryby, jaja, orzechy
-
Dieta przy Hashimoto musi być odpowiedni zbilansowana pod względem kaloryczny. Dlaczego? Ponieważ jeśli przyjmujemy zbyt dużo kalorii, nasza tarczyca zaczyna pracować za szybko - nasila się synteza i wydzielanie hormonów. Jednocześnie trzeba unikać również głodzenia się, gdzie duże ograniczenie liczby kalorii (powyżej 40% dziennego zapotrzebowania ) mocno zmniejszają syntezę hormonów tarczycy. Co to oznacza dla osób, które chą utrzymać prawidłową wagę? Jeśli nie chcecie przytyć, zapomnijcie o restrykcyjnych dietach, bo ich stosowanie spowolni przemianę materii i osiągniecie efekt odwrotny do zamierzonego. Możecie ograniczyć wartość kaloryczną posiłków o 10%-20% - wtedy bezpiecznie utrzymacie wagę lub delikatnie z niej zejdziecie.