Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Co kryją pudełka? - Oliwa!

Co kryją pudełka? - Oliwa!

Bardzo często piszecie, że nasze pudełka wyróżniają się smakiem, że różnicę pomiędzy nami a konkurencją można zauważyć natychmiast. Nie jest to przypadek – używamy tylko najlepszych, sprawdzonych składników. Dziś kilka słów o tym, skąd bierze się oliwa, którą znajdziecie w swoich pudełkach.

Wszyscy wiedzą, że oliwa z oliwek jest jednym z najszlachetniejszych, a przy tym najzdrowszych tłuszczy. Polecają ją lekarze i dietetycy. Dlaczego? Po pierwsze, nie ma w sobie cholesterolu, a nawet obniża ilość tego złego (LDL) we krwi, ponieważ zawiera jedno i wielonasycone kwasy tłuszczowe. Po drugie, złoty płyn nazywany jest często „napojem młodości” – zawiera przeciwutleniacze, witaminy A, D, E i K. Wreszcie po trzecie, zawarte w oliwie związki fenolowe wspomagają likwidowanie komórek nowotworowych. W ten sposób tłumaczy się niższą zapadalność na raka u osób stosujących dietę śródziemnomorską.

Trzeba jednak pamiętać, że aby oliwa faktycznie posiadała te właściwości zdrowotne, należy sięgnąć po prawdziwy produkt.  Często, skuszeni ceną, wybieramy te najtańsze – pure albo sansa. To błąd! Obie powstają w wyniku chemicznej rafinacji. Dzięki procesowi rafinowania co prawda mogą być wykorzystywane w kuchni do smażenia, bo ich punkt dymienia wzrasta do 220 stopni, ale są pozbawione wszystkich witamin i polifenoli.

W naszej kuchni stosujemy jedynie oliwę extra vergine. To królowa oliwy – z pierwszego tłoczenia, tłoczona na zimno. Nie jest to żadna oliwa koncernowa – zamiast przemysłowej skali, wybieramy lokalnych dostawców. W Waszych potrawach znajdziecie więc tłuszcz z włoskiego regionu Abruzja, mającego idealne warunki klimatyczne, z małej plantacji Marina Palusci , gdzie uprawa oliwek i tłoczenie to efekt wieloletniego doświadczenia, wiedzy i pasji. Oliwki są zbierane i przerabiane na oliwę w najbardziej tradycyjny sposób – wzmianki o wyrabianiu oleiny w tej okolicy sięgają połowy XII wieku!

Autentyczna pasja stojąca za ludźmi ją tworzącymi sprawia, że proces produkcji nie zmienił się radykalnie od tego czasu. Na początek, oliwki są zbierane ręcznie i przewożone do prasy, gdzie w ciągu 12 godzin od zbioru są przerabiane na oliwę. Następnie, oliwa jest przelewana do stalowych zbiorników, w których jest naturalnie filtrowana – osad opada na dół, a najczystsza oliwa wypływa na górę. I to wszystko – tak przygotowana oliwa zlewana jest do butelek. Po czym natychmiast rozsyłana jest do klientów – jak choćby do położonej w Modenie najlepszej restauracji na świecie! O tym, jak bardzo jest wyjątkowa, niech świadczą nagrody, jakie oliwa otrzymała – kilka lat z rzędu była nagradzana złotym i srebrnym medalem w Nowym Jorku, w ubiegłym roku zaś zdobyła srebro w prestiżowym konkursie w Japonii.

Już w nadchodzącym tygodniu oliwy będzie można spróbować w kilku naszych zestawach. Kto kocha włoską nutę w najlepszym wydaniu, na pewno się nie rozczaruje. Tutaj możecie sprawdzić menu na najbliższy tydzień https://www.zdrowieipudelka.com/menu