Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Czemu lato to najlepszy czas na przejście na wegetarianizm?

Czemu lato to najlepszy czas na przejście na wegetarianizm?

Dieta wegetariańska to styl żywienia rezygnujący z mięsa, ryb i owoców morza. Widzimy, że coraz więcej z Was wybiera te pudełka z naszej oferty. Czy ta dieta jest dla wszystkich? Dlaczego tak wiele osób decyduje się na dietę wegetariańską? Jakie są konkretne odmiany wegetarianizmu? Czy warto zainteresować się tą dietą? Odpowiadamy na wszystkie pytania.  

Wegetarianizm ma wiele twarzy

Wegetarianizm to sposób żywienia oparty na produktach pochodzenia roślinnego. Niektóre z odmian wegetarianizmu zezwalają na udział pokarmów pochodzenia zwierzęcego, np:

- laktowegetarianizm – zakazuje spożywania jaj, mięsa i ryb, dopuszcza produkty mleczne,

- laktoowowegetarianizm –  zezwala na spożywanie jaj i produktów mlecznych,

- owowegetarianizm – dopuszcza spożywanie jaj (mięso, ryby, nabiał są zabronione),

- weganizm– zezwala na spożywanie wyłącznie produktów roślinnych.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa?

W związku z tym, że wegetarianizm nie dopuszcza spożywania mięsa, czyli ważnego źródła białka, należy zapewnić jego odpowiednią ilość w diecie w inny sposób, np. w postaci nabiału czy roślin strączkowych. Najlepszymi źródłami białka w diecie wegetariańskiej będą:

- mleko i produkty mleczne (szczególnie sery żółte i białe),

- jaja,

- nasiona roślin strączkowych,

- produkty zbożowe,

- orzechy.

Dodatkowo, w codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w kwasy omega-3, żelazo i witaminę B12.

Czy to znaczy, że jesteśmy skazani na nudne, monotonne jedzenie? Absolutnie nie. Popularne blogi
z przepisami roślinnymi, np. Jadłonomiaczy Dobre Zielskopokazują, że wegańskie przepisy są mogą nieziemsko pyszne! Również wegetariańskie restauracje w Warszawie przeżywają prawdziwe oblężenie. Widzimy też ten trend w naszych pudełkach – coraz częściej decydujecie się na Warzywniaki Zieleniak,nasze zestawy bez mięsa.

Czemu nie warto przesadzać z mięsem?

Mięso – jeśli jest dobrej jakości i spożywane w rozsądnych ilościach – można utrzymać w diecie. Trzeba jednak wybierać je mądrze. Badania jasno wskazują, że przetworzone i czerwone mięso zawiera dużo tłuszczów nasyconych. W związku z czym może prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych w organizmie, a to z kolei zwiększać ryzyko zachorowania na przykład na nowotwory. Co więcej, WHO szacuje, że ok. 60% znanych w medycynie czynników chorobotwórczych wywodzi się właśnie od zwierząt.

Nie należy zapominać, że przejście na wegetarianizm to także wszystkim kwestie związane z etyką
i ratowaniem środowiska naturalnego. Kwestie ekologiczne są z pewnością jednym z najbardziej istotnych argumentów, aby rozważyć przejście na wegetarianizm. Ale przecież nie możemy zapomnieć o…smakach! Z tego powodu najlepszym okresem na przejście na wegetarianizm jest właśnie lato. Teraz, kiedy mamy soczyste, pachnące pomidory, doskonałą fasolkę, bób, botwinkę, czereśnie i inne dary pól, warzywa doprawione z aromatycznymi przyprawami są fajną i przepyszną alternatywą dla mięsnych dań.

Czy warto przejść na wegetarianizm?

Zdaniem lekarzy i ekspertów w dziedzinie żywienia odpowiednio zbilansowana dieta bez mięsa jest korzystna dla zdrowia i całkowicie odpowiada na zapotrzebowanie organizmu w składniki odżywcze.

Podsumowując, dieta wege może zmniejszyć:

- ryzyko nowotworów,

- ryzyko cukrzycy typu II,

- ryzyko chorób serca.

Czy powyższe argumenty to wystarczająca zachęta do rezygnacji z mięsa? Namawiamy Was na tydzień próby! Zamówcie nasze pudełka Warzywniaklub Zieleniak,żeby zobaczyć na własnej skórze, jak wiele dobrego niesie za sobą wegetarianizm. Jeśli nie wiecie, czy można najeść się warzywami (tak, tak, są takie pytania), wybierzcie nasz TESTER – zestaw 5 posiłków w promocyjnej cenie. Zapraszamy na naszego Facebooka– pytajcie, komentujcie, piszcie do nas!