Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Czy post jest dobry dla zdrowia?

Czy post jest dobry dla zdrowia?

Czy post jest dobry dla zdrowia?

Wczoraj zajadaliśmy się pączkami, a już jutro ostatnia sobota karnawału! To zaś oznacza, że wielkimi krokami zbliża się okres postu. Dziś co prawda nie oznacza to już powstrzymywania się od jedzenia mięs i słodkich przysmaków przez 40 dni jak kiedyś, ale z tej okazji postanowiłyśmy wziąć pod lupę sam zwyczaj postu i przerw w jedzeniu – zobaczcie, czy post jest dobry dla zdrowia!

Post to głodówka?

Już samo słowo głodówka nie budzi w nas przyjemnych skojarzeń. Jednak stosowana z głową raczej nam nie zaszkodzi. Na pewno jednak nie mówimy tutaj o wielodniowym niejedzeniu – efekt będzie odwrotny do zamierzonego, bo owszem, stracicie kilogramy, ale będzie to głównie woda, nie tłuszczyk. Co gorsza, Wasz metabolizm zwolni – organizm przełączy się w tryb oszczędnościowy, dlatego kiedy tylko wrócicie do normalnych zwyczajów żywieniowych, możecie być pewni, że zgubione kilogramy wrócą.

Natomiast jednodniowy post może pozwolić naszemu organizmowi na wyciszenie się. Tu też uwaga – głodówki nie powinny stosować osoby otyłe, ani chore na cukrzycę – ich stan zdrowia nawet pod jednym dniu może się pogorszyć! Nie można też zapominać o tym, że w czasie postu nie możemy ograniczać spożycia wody. Skoro nie dostarczamy jej w zupie, warzywach i owocach, łatwo o odwodnienie, a tego przecież nie chcemy.

Post na kilkanaście godzin - Intermittent fasting

 Ostatnio bardzo popularne stają się tzw. diety IF. Najprościej mówiąc, jest to jedzenie w określonej porze doby, a następnie kilkunastogodzinny post. Tu musimy dodać, że IF nie jest dietą eliminacyjną – w czasie tzw.”okna żywieniowego” można jeść wszystkie rodzaje jedzenia – a więc również tłuszcze i węglowodany. Dieta ta budzi pewne kontrowersje – nie jest polecana dla osób starszych i dzieci ze względu na możliwość rozregulowania funkcji organizmu.

Jak jeść by schudnąć?

Spójrzmy prawdzie w oczy – dla większości zdrowych osób strata kilogramów to zadanie sprowadzające się do utrzymania przez dłuższy czas ujemnego bilansu kalorycznego. A więc dostarczania do organizmu mniej kalorii (bez znaczenia, czy w jedzeniu czy piciu), niż ich zużywamy podczas codziennych aktywności. Badania zaś jednoznacznie potwierdzają, że osoby bez nadwagi żyją dłużej, cieszą się lepszym zdrowiem i rzadziej zapadają na choroby układu krążenia. Post – z głową – może w tym pomóc, jednak zdaniem lekarzy najlepiej po prostu nie przejadać się na co dzień, niż stosować głodówki. Tym bardziej, że oprócz dostarczania kalorii, organizm ma nam zapewnić składniki odżywce i witaminy, konieczne do dobrego funkcjonowania mózgu, zdrowych kości i ładnej skóry. Dlatego jak we wszystkim – najważniejszy jest zdrowy rozsądek!

My wierzymy naukowcom, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszych zestawów pudełkowych, przygotowanych we współpracy z dietetykiem. Znajdziecie w nich 5 posiłków przygotowanych z produktów premium (krewetki, ośmiornice, polędwica wołowa, cielęcina), doprawionych chrupiącymi warzywami i najlepszymi dodatkami, jak oliwa z oliwek czy prawdziwa feta. Sprawdźcie, jaki mamy wybór na naszej stronie.