Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Dieta dla mózgu – czy naprawdę istnieje?

Dieta dla mózgu – czy naprawdę istnieje?

Życie w ciągłym biegu nie sprzyja układaniu zbilansowanego jadłospisu i przygotowywaniu zdrowych posiłków. Pęd, stres, spotkania, zebrania i natłok obowiązków sprawiają, że często zapominamy, iż odpowiednie odżywianie ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również na wydajność mózgu. Czujesz, że Twoja pamięć zawodzi? Coraz ciężej Ci się skoncentrować? Być może winowajcą jest nieodpowiednia dieta i nieregularność posiłków! Sprawdź, jak odżywić swój umysł – dosłownie i w przenośni.

Dieta na pamięć i koncentrację – jak powinna wyglądać?

Czy naprawdę istnieje dieta dla mózgu? Tak! Z pełną odpowiedzialnością możemy tak powiedzieć. Zwracając uwagę na poszczególne witaminy, składniki i minerały w swoim jadłospisie, bardzo szybko zauważysz, że jesteś wypoczęty, masz lepsze samopoczucie, a koncentracja i nauka nowych rzeczy przychodzą Ci z łatwością. Wszystko to przełoży się niewątpliwie również na większą wydajność pracy. Idealnie, prawda?

Jak więc komponować codzienne posiłki? Dieta korzystanie wypływająca na mózg to dostarczenie energii z węglowodanów, białka, tłuszczy, witamin oraz związków mineralnych. Czego nie może zabraknąć w Twoim jadłospisie?

Po pierwsze, tłuszcze nienasycone.

Kwasy tłuszczowe zapewniają komórkom sprawne działanie. Spożywanie tłuszczów nie tylko korzystnie wpływa na rozwój układu nerwowego, ich odpowiednia ilość w diecie spowalnia także procesy demencji i zmniejsza ryzyko otępienia. Z kolei niedobory prowadzą do zmniejszenia wydzielania serotoniny.

Dobrymi źródłami nienasyconych tłuszczy są morskie ryby, algi morskie, pestki dyni i słonecznika oraz orzechy.

Po drugie, witaminy z grupy B.

Witaminy z grupy B są niezbędne do syntezy neuroprzekaźników. Wpływają na prawidłowe funkcje układu nerwowego oraz utrzymanie odpowiedniego metabolizmu energetycznego. Chronią komórki przed stresem oksydacyjnym. Niedobory witamin z grupy B skutkują z kolei kłopotami z pamięcią, mogą przyczynić się do rozwoju demencji.

Witaminy z grupy B znajdziesz w pełnoziarnistym pieczywie, otrębach, kaszy gryczanej, orzechach włoskich, roślinach strączkowych, awokado i jogurtach naturalnych.

Po trzecie, kwas foliowy.

Kwas foliowy pobudza wzrost komórek nerwowych. Dodatkowo zwiększa produkcję czerwonych krwinek, przez co pozytywnie wpływa na dotlenienie mózgu. Niski poziom kwasu foliowego nierozerwalnie wiąże się więc z osłabieniem pracy mózgu, a także zwiększonym ryzykiem demencji.

Bogate w kwas foliowy są ziarna zbóż, fasola, groch, szpinak i jajka.

Po czwarte, węglowodany złożone.

Głównymi źródłami pokarmu dla naszego umysłu są glukoza i tlen, a źródłem glukozy są właśnie węglowodany. Oczywiście należy sięgać po te najbardziej wartościowe, które stopniową uwalniają energię. Brak energii w postaci węglowodanów złożonych negatywnie wpływa na pracę całego organizmu – m.in. zaburza koncentrację, osłabia pamięć, spowolnia metabolizm.

Węglowodany złożone znajdziesz w pełnoziarnistym pieczywie, otrębach, kaszach, soczewicy i fasoli.

Po piąte, lecytyna.

Lecytyna bierze udział w rozmaitych procesach przemiany materii i przekazywaniu impulsów nerwowych. Co więcej pozytywnie wpływa na koncentrację, pamięć i refleks.

Źródłami lecytyny są ryby, żółtka jaj, soja, kiełki i orzechy ziemne.

Ponadto na naszą pamięć, koncentrację i lepszą pracę mózgu wpływają także antyoksydanty, cynk, magnez, witaminy A, E i C oraz niezastąpiona woda!

Dieta dobra dla mózgu- czego nie powinna zawierać?

Skoro wiesz już co wpływa pozytywnie na pracę mózgu, warto też żebyś dowiedział się czego należy się wystrzegać.

Przede wszystkim unikaj żywności przetworzonej, cukrów prostych i zbyt dużych ilości soli. Pamiętaj także, że mózg nie znosi nieregularności. Głodówki i sięganie po posiłek dopiero wtedy, gdy niemal konasz z głodu nie są dobrym rozwiązaniem. Znużenie, trudności z koncentracją, bóle głowy – do tego doprowadza taki „styl” żywienia. Zapewniaj mózgowi energię w podobnych porach każdego dnia, dzięki temu nie doprowadzisz do dużego spadku stężenia glukozy we krwi i będziesz czuć się świetnie.

Zdrowie, skupienie, dobre samopoczucie, kreatywne myślenie, pamięć i energia – wszystko to odczujesz wtedy, gdy dostarczysz organizmowi tego, co potrzebuje. To brzmi rozsądnie, prawda? Ale pewnie zadajesz sobie teraz jedno pytanie: Jak mam znaleźć na to wszystko czas? Doskonale to rozumiemy. Dbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę wymaga poświęcenia uwagi na zrobienie zakupów, wyliczenie dziennej ilości makroskładników, ułożenie planu diety, przygotowywanie posiłków. Naszym zadaniem jest ułatwić Ci życie – w zdrowy i pyszny sposób!  W Zdrowie i Pudełka możesz wybierać jeden z oferowanych przez nasz cateringów dietetycznych lub wypełnić krótką ankietę, na podstawie której będziemy w stanie pomóc Ci w wyborze najlepszego jadłospisu. Profesjonalny catering to pewność, że Twoje posiłki będą odżywiały nie tylko ciało, ale i umysł. To gwarancja zaoszczędzonego czasu i wygodnych dań, które z powodzeniem będziesz mógł zabrać ze sobą do pracy. Sprawdź catering dietetyczny Warszawa Zdrowie i Pudełkai ciesz się pyszną, zbilansowaną dietą!