Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Dieta dla serca

Dieta dla serca

Serce jest bardzo wrażliwe – i mimo Walentynek nie mówimy tutaj tylko o tym, że łatwo je złamać ;)

Ten najważniejszy organ odpowiada za funkcjonowanie całego naszego organizmu, pompując około 7 tysięcy litrów krwi na dobę! To poważne zadanie, dlatego warto zadbać o to, by nasze serce było w dobrej kondycji na długie lata. W profilaktyce chorób serca pomoże właściwa dieta.

 

Zdrowe serce

Naukowcy są zgodni, że za większość kłopotów sercowych odpowiada stres, złe jedzenie i brak ruchu. To główne czynniki prowadzące do miażdżycy i nadciśnienia. Niestety, nasz obecny tryb życia raczej nie ułatwia dbania o siebie – jedzenie w biegu, często tłustych i wysoko przetworzonych produktów sprawia, że w organizmie rośnie poziom cholesterolu. Nie ma się co łudzić, że kilka dni zdrowego jedzenia czy spacer raz na jakiś czas uchronią nas przed zagrożeniem. Do sprawy dbania o serce trzeba podejść systemowo. Co w takim razie jeść, aby nasze serce zabiło mocniej?

Dieta śródziemnomorska

Choroby serca stosunkowo rzadziej dotykają mieszkańców basenu Morza Śródziemnego. Dzieje się tak dlatego, że ich dieta zawiera dużo kwasów omega-3, które znajdują się w rybach i owocach morza – stałych składnikach diety Greków czy Hiszpanów. W tej diecie tłuszcze zwierzęce są zastępowane „płynnym złotem” czyli jakościową oliwą z oliwek, która jest znacznie zdrowsza niż masło czy smalec. Oprócz tego, dieta śródziemnomorska jest bogata w sezonowe warzywa i owoce, świeże, kolorowe sałatki z minimalnym dresingiem zamiast ciężkiego majonezu.

Dieta DASH

Kolejną dietą pomocną w profilaktyce chorób serca jest tak zwana dieta DASH. To skrót od „dietary approaches to stop hypertension” czyli w wolnym tłumaczeniu odżywianie pomagające zatrzymać nadciśnienie. Naczelna zasada brzmi – mniej wysoko przetworzonego jedzenia! To dieta, która nie wymaga wielu wyrzeczeń, natomiast dużą wagę przykłada się w niej do jakości produktów. Na przykład nie trzeba wcale rezygnować z pieczywa, jednak zamiast białych bułek czy chleba lepiej wybierać pieczywo pełnoziarniste. Można też spokojnie wybierać nabiał, jednak zamiast śmietany czy słodkich deserów wybierać kefir i jogurt naturalny. Również w tej diecie ogromny nacisk kładzie się na spożywanie dużych ilości (minimum 500g dziennie!) warzyw i owoców.

Dobra dieta

Przede wszystkim jednak dobra dieta to dieta, którą stosujemy regularnie, a nie od przypadku do przypadku. To właśnie systematyczność jest kluczem profilaktyki. Jednak planowanie posiłków i dobieranie właściwych składników wymaga poświęcenia sporej ilości czasu. Ale to nie problem, bo w Zdrowie i Pudełka kochamy gotować i znamy się na tym! Dodatkowo mamy w ofercie diety, które wspierają profilaktykę chorób serca. Na przykład Zdrowi jak ryba – która opiera się na daniach rybnych i wegetariańskich. Nie znajdziesz w niej czerwonego mięsa czy tłustych sosów. Mamy również dietę dla osób z insulinoopornością opartą na najlepszych wytycznych diety śródziemnomorskiej – sprawdźcie Na Zdrowie – Rybna na naszej stronie. A teraz z okazji Walentynek do 18 lutego wszystkie zestawy na minimum 5 dni kupicie z 5% zniżką na hasło LOVE! Jeśli więc szukacie prezentu last minute dla siebie lub ukochanej osoby, nie zwlekajcie – zdrowie to najlepszy prezent!