Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Jak przetrwać Święta i nie przytyć

Jak przetrwać Święta i nie przytyć

W każdym domu wygląda to mniej więcej podobnie: Nie ruszaj, to na święta! oraz Jedz, bo się zmarnuje! Dlatego święta nie są zwykle najlepszym okresem dla osób na diecie. Bardzo wiele osób martwi się, co zrobić, by nie przytyć w święta, kiedy wigilijne potrawy kuszą na stole, a babcie zachęcają do dobierania kolejnych dokładek. Nie martwcie się, mamy dla Was kilka tricków, jak przetrwać Boże Narodzenie i… nie przytyć!

Wybieraj najmniej kaloryczne wigilijne potrawy

Życie to sztuka wyboru, a więc siadając do rodzinnego stołu, zaplanuj mądrze swój posiłek. Zacznij wigilię od pełnego talerza barszczu (najlepiej ogranicz się do kilku uszek). Porcja (250 ml) czystego barszczyku to zaledwie 50 kcal, a wypełni Twój żołądek, dzięki czemu nie rzucisz się na resztę smakołyków jak wygłodniały wilk! Następnie, wybierz przystawkę w postaci ryby w galarecie lub po grecku - warzywa i mięso ryby w małej porcji mają nie więcej niż 200 kcal. Na danie główne, weź karpia pieczonego w folii i dołóż sobie porcję bezmięsnej, postnej kapusty. Jeśli zrezygnujesz z deseru, cały wigilijny posiłek nie będzie miał więcej niż 500 kcal, a więc w ciągu dnia możesz zjeść jeszcze całkiem spore śniadanie i lekki lunch. 

Daruj sobie ciasta

Pierniki, glazurowane makowce czy keksy to zabójstwo dla pełnego żołądka. Deser bezpośrednio po posiłku sprawia, że do ciężkostrawnych składników dodajemy jeszcze te wysokokaloryczne. Dlatego lepiej powstrzymać się od jedzenia słodyczy po obiedzie, a zamiast nich wypić filiżankę zielonej herbaty. A jeśli świąteczne ciasta wyglądają tak apetycznie, że masz ochotę wchłonąć je natychmiast, zabierz po małym kawałku do domu i zjedz je następnego dnia do porannej kawy - zamiast śniadania. Nie jest to najbardziej zdrowy wybór żywieniowy, ale w Święta można zrobić ten jeden wyjątek!

Jedz wolno, by nie przytyć w święta

Kiedy już Twój talerz jest pełen pyszności, ciesz się każdym kęsem! Popijaj wodę z cytryną pomiędzy kolejnymi daniami i ciesz się spokojną biesiadą w rodzinnej atmosferze! Nabieraj małe porcje i delektuj się ich smakiem. W czasie jedzenia zrób sobie przerwę - odłóż sztućce i dolej wody lub kompotu współbiesiadnikom albo zaśpiewajcie wspólnie kolędę. 

Wykorzystaj czas z rodziną

To, co jemy, jest równie ważne jak to, jak jemy. Postaraj się przyjść na Wigilię bez uczucia głodu. Wykorzystaj fakt, że wreszcie cała rodzina jest przy jednym stole i zamiast sięgać po kolejne pierogi, przysiądź się do dawno niewidzianej siostry albo pomóż dzieciakom rozpakować prezenty od Mikołaja. Wesprzyj gospodarzy zbierając brudne naczynia zes stołu w trakcie kolacji - nie tylko będzie im miło, ale też Ty znajdziesz pretekst, by choć na chwilę się poruszać. Spraw, żeby ten wieczór nie koncentrował się tylko na siedzeniu przy stole!

Niezjedzone potrawy zamroź lub...rozdaj

Nie daj się podejść na ograną sztuczkę każdej mamy jedz, póki świeże! Mrożone pierogi jeszcze nie raz uratują Ci życie, kiedy wrócisz z pracy z rękami trzęsącymi się z głodu, a wigilijna kapusta spokojnie posłuży z dodatek do świeżo przygotowanych kotlecików. Nie ma też powodu, by nie mrozić świątecznych pieczeni czy zup. Gwarantujemy, takie skarby w lodówce na pewno się nie zmarnują. A jeśli nie masz ochoty na mrożenie - od razu weź nadmiar jedzenia i zabierz je do najbliższej warszawskiej jadłodzielni. Ich listę znajdziesz tutaj. Tam skorzystają z niego osoby, które często o świątecznym jedzeniu mogą tylko pomarzyć, więc sprawcie komuś frajdę w ten zimowy czas!

Kochani, życzymy Wam pysznych świąt, pachnących cynamonem, goździkami i choinką. Spędźcie je w radosnej, rodzinnej atmosferze - a na nasze pudełka zapraszamy już 3 stycznia!