Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Jaką dietę wybrać?

Jaką dietę wybrać?

Najpopularniejsze diety odchudzające

Wraz z nadejściem wiosny, wiele osób rozpoczyna walkę o wymarzoną sylwetkę. Cieplejsze dni sprzyjają wzmożonej aktywności na świeżym powietrzu, sezonowe owoce i warzywa zachęcają do skorygowania jadłospisu, a wizja wakacyjnego wypoczynku na plaży (i idealnej figury!) jest ogromną motywacją.

Pamiętajmy jednak o ważnej zasadzie – dieta powinna być nie tylko efektywna, ale przede wszystkim zdrowa i bezpieczna. Po to, abyśmy mogli w pełni cieszyć się pięknym ciałem i wspaniałym samopoczuciem. Jeśli chcemy, żeby odchudzanie przyniosło oczekiwane rezultaty, dietę musimy rozpocząć odpowiednio wcześnie. Dlatego już dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie popularnych diet. Podejmujesz rękawice w walce o formę na lato? Zapraszamy do lektury.

Dieta ketogeniczna

Diety niskowęglowodanowe cieszą się niesłabnąca popularnością. Bazują one na zmniejszonej podaży węglowodanów i oscylują wokół 25% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Ograniczenie spożycia węglowodanów wiąże się z większym spożyciem tłuszczów. A właściwie znacznie większym! Dieta ketogenna zakłada bowiem spożywanie posiłków, w których aż 80-90% stanowią tłuszcze, a jedynie 10-20 % węglowodany i białko.

Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa? Cóż, jest to dieta dość restrykcyjna, ponieważ wymaga wyeliminowania niektórych produktów. W związku z tym jej stosowanie może wiązać się z niedoborami mikro- i makroelementów. Ten rodzaj diety ma udowodnioną skuteczność, jednak przy zastosowaniu w krótkim okresie czasu. W związku ze wspomnianym ryzykiem niedoborów oraz niekorzystnym wpływem na układ sercowo-naczyniowy, dieta nie powinna być stosowana długoterminowo. Warto również przed przejściem na dietę ketogeniczną, skonsultować się z lekarzem.

Dieta śródziemnomorska i dieta DASH

Zarówno dieta śródziemnomorska, jak i dieta DASH opierają się na:

- dużej ilości warzyw i owoców,

- niskoprzetworzonych produktach,

- zbożach,

- nasionach,

- chudym mięsie,

- produktach pochodzenia zwierzęcego.

Według wskazanych jadłospisów aż 50% dziennego spożycia powinny stanowić warzywa i owoce. Codzienną dietę należy także wzbogacić o chudy nabiał i pełnoziarniste produkty zbożowe. Z kolei chude mięso (szczególnie dróg) i ryby zaleca się spożywać kilka razy w tygodniu.

Obie diety wykazują szereg pozytywnych cech i właściwości. Odpowiednio zbilansowane i zaplanowana, z uwzględnieniem indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego, umożliwiają trwałą redukcję masy ciała oraz gwarantują dobre samopoczucie. Są smaczne, skuteczne i bezpieczne! Właśnie w oparciu o takie diety warto układać swoje codzienne menu.

 Dieta Paelo

Dieta Paelo ma też drugą nazwę – dieta jaskiniowa. Dlaczego? Ponieważ jest to dieta polegająca na naśladowaniu sposobu odżywiania naszych przodków, a ci jedli wyłącznie to, co mogli upolować lub zebrać. Dieta Paelo jest więc bogata w owoce, ryby, chude mięso, owoce, nieskrobiowe warzywa i orzechy. Skrobiowe warzywa, nabiał, zboża i przetworzona żywność są zabronione. Choć dopuszcza się kilka posiłków w tygodniu, nietrzymających się tej zasady.

Głównym plusem diety jaskiniowej jest wykluczenie żywności przetworzonej. Dodatkowo, ze względu na prostą koncepcję, dużą ilość produktów bogatych w składniki odżywcze i oraz włączenie aktywności fizycznej, Paelo poza redukcją masy ciała, wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie. Dieta ta nie wymaga także żmudnego przeliczania kalorii, jednak ze względu na dużą ilość wykluczeń jest dość trudna do utrzymania.

 Dieta SIRT

Dieta SIRT to wyjątkowo popularny plan żywieniowy, dzięki któremu na wadze straciła znana artystka Adele. Dieta ta opiera się na sirtuinach, czyli białkach chroniących komórki przed stanami zapalnymi. Sirtuiny wspomagają także metabolizm i pomagają w utracie tkanki tłuszczowej.

Dieta jest wymagająca, ale przynosi rezultaty naprawdę szybko. Przez pierwsze trzy dni można przyjmować jedynie 1000 kalorii dziennie, kolejno ilość kalorii rośnie do 1500. Cały cykl trwa trzy tygodnie i przez ten czas spożywamy przede wszystkim zielone soki (z jarmużu, selera, rukoli, pietruszki, zielonej herbaty, cytryny) i posiłki oparte na produktach z sirtuinami. Oczywiście, w tym czasie należy bezwzględnie wyeliminować z jadłospisu słodycze, dania gotowe, dania typu fast food, białe pieczywo i żywność zawierającą białą mąkę. Po upływie diety do jadłospisu należy wprowadzić jak najwięcej produktów z grupy sirtfood. Wtedy nie tylko chudniemy, ale też zapewniamy sobie świetną figurę na dłużej! To jedna z najpopularniejszych diet na lato - więcej o niej piszemy tutaj.

Generalnie, decydując się na jakąkolwiek dietę trzeba kierować się jedną, najważniejszą zasadą. Należy pamiętać, że odpowiedzialne i skuteczne odchudzanie wiąże się z odpowiednią podażą kalorii, odpowiednim bilansem oraz obserwowaniem i słuchaniem własnego organizmu. Czasem nawet najbardziej popularna dieta może się nie sprawdzić – każdy jadłospis musi być bowiem dopasowany do danej osoby. Dlatego przed wybraniem naszych pudełek, zachęcamy do dobrania właściwego jadłospisu za pomocą naszej ankiety.