Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Jakość z dowozem do domu

Jakość z dowozem do domu

Zastanawialiście się kiedyś, czemu otyłość staje się plagą naszych czasów? Wydawać by się mogło, iż łatwo spośród tysięcy produktów na półkach wybrać te zdrowe i wartościowe. Okazuje się jednak, że jedną z przyczyn otyłości jest niska jakość pożywienia. Wysoko przetworzona żywność ma zbyt mało niezbędnych składników odżywczych, a tym samym organizm intuicyjnie domaga się większych ilości pożywienia, by te zaległości nadrobić. Jak wybierać właściwie? Spróbujemy znaleźć odpowiedź.

Czym jest w takim razie żywność wysokiej jakości? Dlaczego ta nieprzetworzona jest lepsza i jak ją wybrać?

Przede wszystkim musicie wiedzieć, że czym dłużej jedzenie przetwarzamy, tym uboższe jest w witaminy, błonnik i inne mikroelementy. Dlatego czym mniej ingerencji w naturę, tym lepiej!
 

Jeśli tylko możesz, wybieraj pełne ziarno – makaron pełnoziarnisty, chleb i bułki mają podobną liczbę kalorii, a zdecydowanie więcej błonnika niż białe pieczywo. Podobnie rzecz się ma z brązowym i białym ryżem. Na szczęście do łask wracają ostatnio kasze: jaglana czy gryczana są świetnym zamiennikiem dla białego ryżu.

Podobnie z tłuszczami – te tłoczone na zimno, w wyciskane na prasie w maksymalnej temperaturze 45 stopni zachowują praktycznie wszystkie wartości odżywcze. Tymczasem tłuszcze rafinowane – mimo, że zwykle lepiej prezentują się na półce (są bardziej klarowne i mają ładniejszy kolor) są pozbawione większości składników odżywczych.

Nie bez znaczenia jest też świeżość produktów. To, jak daleką drogę przebył produkt, by znaleźć się na naszym stole, jak był w tym czasie przechowywany, istotnie wpływa na jego jakość. Mrożone mięso, ryby czy warzywa nie będą tak aromatyczne, jak te świeże, dlatego w swojej diecie warto myśleć o produktach sezonowych, które przyjeżdżają wprost z pól, bez przechowywania oraz poświęcić trochę czasu na znalezienie dobrych dostawców świeżego mięsa i ryb. Niestety, te produkty często są nieco droższe niż powszechnie dostępne w sieciowych sklepach, ale zapewniamy Was, że za gorszej jakości produkty zapłacicie drożej, bo własnym zdrowiem.

Filozofia świeżo – zdrowo – lokalnie od samego początku leżała u podstaw działania Zdrowie i Pudełka. Wraz z naszą dietetyk poświęciłyśmy wiele czasu, żeby wypracować właściwy skład naszych zestawów, a następnie szukałyśmy właściwych dostawców, mogących zaoferować nam najwyższą jakość, bez kompromisów. Dlatego znajdziecie w naszych pudełkach kasze, najlepsze mięsa i świeże ryby – jak choćby doskonałą doradę, która już w tym tygodniu pojawi się w menu. Jesteśmy ciekawe, czy zwracacie uwagę na jakość produktów, które jecie. Dajcie znać na naszym Facebooku, jak wybieracie jakościową żywność. Przypominamy, że dla wszystkich zabieganych, którzy nie mają czasu na zakupy i gotowanie, jakościowe jedzenie serwujemy codziennie, z dowozem! Zajrzyjcie na naszą stronę – do 19 maja trwa promocja -10%!