Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Jedz więcej warzyw!

Jedz więcej warzyw!

Kto ma dość ciężkiego, tłustego jedzenia po zimie, ręka w górę! Na szczęście przyszedł sezon nowalijek, więc na naszych stołach będzie bardziej kolorowo. Pomoże Wam to zrealizować kolejne postanowienie w Roku Dobrego Samopoczucia – jedzcie więcej warzyw!

Czemu tak wiele osób nie uwzględnia jarzyn w swojej diecie? Powodów jest kilka.

Jednym z nich jest brak czasu – szybciej zrobić sobie kanapkę albo zjeść musli, niż przygotować sałatkę. Kanapki czy batoniki są też bardziej „mobilne” i łatwiej zabrać je ze sobą, np. do pracy czy na wycieczkę. W rezultacie, zamiast cieszyć się różnorodnością warzyw i owoców w ciągu roku, wybieramy rzeczy, które umiemy szybko przygotować i mamy wrażenie, że ciągle jemy to samo.

Papka ze szpinaku

Czasem powodem, dla którego rezygnujemy z warzyw, są...złe wspomnienia z dzieciństwa. Fakt, wielu nas miało do czynienia ze szpinakiem w jego koszmarnej maziowo-papkowej formie, a niedoprawione i rozgotowane buraczki czy marchewka zniechęciły niejednego fana warzyw. Na szczęście dzisiaj z jarzyn można wyczarować prawdziwe cuda. Warzywa z przyprawami smakują nawet mięsożercom, o czym świadczy choćby sukces takich blogów jak Jadłonomia. Również u nas dania wegetariańskie i wegańskie znajdują zupełnie nieoczekiwanych fanów. Tu możemy się pochwalić, że wielu naszych klientów i klientek mówi, że po raz pierwszy jedzą warzywne dania ze smakiem.

Ciekawe dania z warzyw

Na nowalijki czasem brakuje też pomysłu, dlatego kiedy już nacieszymy się szparagami z pieca i bobem przyrządzanym na parze, zapominamy o nich i wracamy do starych nawyków. A przecież można spróbować kreatywnie zagrać smakiem – położyć szparagi na plastrze pieczeni czy oprószyć młode ziemniaczki ziołami i podać z pieczonym bałkańskim serem i oliwkami.

Szczęśliwi od sałaty

Jednak jedzenie warzyw i owoców ma też inne, zaskakujące skutki. Według nakowców z Uniwersytetu w Warwick, nie tylko dostarczamy w ten sposób do organizmu witaminy i minerały, ale wspieramy w ten sposób swoje zdrowie psychiczne. Dr Redzo Mujcic z zespołu badawczego twierdzi, że jedząc 7 lub 8 porcji owoców i warzyw dziennie, ograniczamy ryzyko depresji o niemal połowę! Więcej znajdziecie w artykule Does eating fruit and vegetables also reduce the longitudinal risk of depression and anxiety? A commentary on 'Lettuce be happy', Pozytywne skutki zwiększonej konsumpcji jarzyn są widoczne w naszej psychice już po 24 miesiącach zdrowej diety.

Jeśli chcecie spróbować odczarować warzywa w swoim jadłospisie, zapraszamy do spróbowania naszych zestawów. W każdym z nich znajdziecie nowalijki, a dodatkowo w mamy też zestawy wegetariańskie i wegańskie. Zapraszamy na szparagi, botwinkę, truskawki, młode ziemniaczki i kapustę. Możecie też zamówić tester – wybrany zestaw na jeden dzień. Sprawdźcie!