Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Nie marnuj jedzenia!

Nie marnuj jedzenia!

Wszyscy to znamy, prawda? Zakupy w sklepie, pełna lodówka, a po tygodniu zaczynamy wyrzucać – przeterminowany serek, lekko nadgniłe winogrona czy szynkę, która wpadła na dno lodówki i zaczęła żyć własnym życiem. Według danych, przeciętna polska rodzina wyrzuca w ten sposób do kosza ponad 1000 złotych rocznie! A przecież nie mówimy tylko o pieniądzach – każdy wyprodukowany bochenek chleba czy twarożek to koszt środowiskowy! Jeśli nie chcemy dokładać się do niszczenia planety, musimy zmienić nawyki. Podpowiadamy, co robić, by ograniczyć wyrzucanie jedzenia do kosza.

  1. Przejrzyj lodówkę

Przynajmniej dwa razy w tygodniu zajrzyj do lodówki i sprawdź, którym produktom kończy się termin ważności. Przesuń je na przód – dzięki temu, kiedy najdzie cię ochota na przekąskę, przygotujesz ją z produktów, które same wpadną Ci w ręce.

  1. Gotuj z głową

Rozejrzyj się w kuchni i zobacz, z czego możesz zrobić posiłek. Została Ci resztka sera? Dodaj go do sałatki. Wędlina niedługo przestanie się nadawać do jedzenia? Dodaj sos pomidorowy i makaron – szybki lunch jak znalazł.

  1. Dziel się

Nie chcesz jeść trzeci dzień tej samej zupy? Następnym razem przygotuj jej trochę mniej albo po prostu podziel się z rodziną lub przyjaciółmi. W Warszawie działa również kilka jadłodzielni, gdzie możesz zanieść swoje nadmiarowe porcje – ich podopieczni będą Ci wdzięczni!

  1. Susz i mroź

Widzisz, że nie dasz rady zjeść wszystkiego? Poporcjuj mięso i zamroź je – to szybka baza do kolejnego obiadu. Rozgrzej piekarnik i wysusz jabłka czy śliwki – przydadzą się do kompotu, a z wysuszonych warzyw możesz zrobić domową vegetę – zmiel je w blenderze, dosyp łyżkę soli i oregano i przyprawa do zup i sosów gotowa.  

  1. Użyj to co masz

Przygotowując posiłki, zajrzyj przede wszystkim do kuchni i wybierz to, co zaraz się zepsuje. Kreatywna kuchnia powstaje czasem właśnie z produktów pozornie całkowicie do siebie nie pasujących. Dlatego zanim pójdziesz po zakupy zobacz, czy nie da się użyć tego, co już masz.

Jeśli nie chcesz wyrzucać do kosza zarobionych pieniędzy, planuj swoje zakupy. Podstawowa pułapka to kupowanie w ciemno tego samego. A przecież zdarza się, że musisz wyjechać i nie będziesz gotować w domu – wtedy dobrze pomyśleć o tym z wyprzedzeniem. Wiemy, że czasem po prostu nie ma głowy na gotowanie i planowanie posiłków, dlatego wtedy warto rozważyć, czy nie skorzystać z diety pudełkowej lub obiadów z dowozem. Dziś wiele miejsc - również nasze – oferuje wygodną dostawę jedzenia pod same drzwi. Zamawiając posiłki masz pewność, że nic się nie zmarnuje, Twoje jedzenie będzie świeże, a Ty nie wyrzucisz do kosza swojej wypłaty. Poza tym dzisiaj zamawianie z dowozem to również wspieranie gastronomii i właścicieli restauracji – jedyny sposób, żeby po pandemii nasze ulubione miejsca wciąż z nami były. Dlatego rekomendujemy – nie marnuj i wspieraj gastro!