Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Obalamy mity o Intermittent Fasting

Obalamy mity o Intermittent Fasting

Intermittent Fasting od dłuższego czasu budzi naprawdę duże zainteresowanie. To dlatego, że przyczynia się do wysokiej skuteczności w redukcji masy ciała, ale bez echa nie pozostały również liczne korzyści zdrowotne, jakie niesie za sobą stosowanie postu. Z czym wiąże się Intermittent Fasting? Na czym dokładnie polega okno żywieniowe i post przerwany? Jakich efektów możemy się spodziewać? Wszystko sprawdziliśmy!

Nowy sposób odżywiania

Właśnie, popularny Intermittent Fasting niekoniecznie powinniśmy nazywać dietą. IF to tak naprawdę…. sposób odżywiania, który z dietami cud nie łączy absolutnie nic. Jeśli ktoś mówi więc, że jest na diecie IF, popełnia błąd, bo nie chodzi o to, co jesz (jak na przykład w diecie lekkostrawnej czy bezglutenowej), ale o to, jak jesz!

W takim razie na czym polega IF? To proste! W podstawowych założeniach odchodzi się od tradycyjnego spożywania 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, a stosuje naprzemiennie okres postu i okres, w którym odżywiasz się tak, jak masz to w zwyczaju. Jeśli więc jesteś na diecie wegetariańskiej, wysokobiałkowej albo dowolnej innej – okno żywieniowe to czas, w którym jesz posiłki.

Nie ma więc ograniczeń dotyczących jadłospisu ani obowiązku liczenia kalorii. Co oczywiście nie znaczy, że możesz jeść tylko lody i czekoladę ;) Posiłki powinny być racjonalnie zbilansowane, zgodnie z zaleceniami zdrowego żywienia, ale to w zupełności wystarczy.

Post przerywany w diecie IF

IF występuje w dwóch postaciach - TRF i ADF. Czym się od siebie różnią?
 Otóż TRF, czyli time-restricted feeding, stosujemy codziennie. Każdy dzień godzinowo dzielimy na post i okno żywieniowe. Warto zacząć od 14 godzin postu oraz 10 godzin jedzenia. Oczywiście, w podczas tych 14 godzin możesz pić wodę i inne płyny. Okres postu można zmieniać, tak, aby pasował do konkretnego stylu życia. Jedną z najpopularniejszych metod jest podział 16:8, a więc 16 godzin postu i 8 godzin okna żywieniowego.  

Natomiast ADF, alternate day fasting, to posty rozdzielane okresem przyjmowania posiłków, ale w dobowym wymiarze czasowym. Oznacza to, że w ciągu pierwszej dobry przyjmujemy ok.25% dziennego zapotrzebowania na kalorie, po czym przez kolejną dobę (lub dwie) jemy bez przeszkód. Jak widzisz, okres postu nie oznacza głodówki - w tym czasie jesz po prostu mniej. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z IF najlepiej rozpocząć od proporcji 2 dni okna żywieniowego na 1 dzień postu.

Dieta IF – mity

IF to głodówka. Fałsz! Podczas IF nigdy nie głodujesz - każdego dnia dostarczasz organizmowi energię niezbędną do funkcjonowania. Nie zwalniasz więc metabolizmu i nie pozbawiasz się potrzebnych do budowania odporności witamin i minerałów.

W czasie okna żywieniowego możesz zjeść tylko 3 posiłki. Fałsz. Wbrew informacjom, jakie znajdziesz m.in. na blogach celebrytów, nie ma określonej liczby posiłków w oknie żywieniowym. Niektórzy zjadają w tym czasie 3 posiłki, a inni aż 6! Pokochasz i w pełni zrozumiesz Intermittent Fasting wtedy, gdy będziesz słuchać swojego organizmu i dostosujesz jadłospis do swoich potrzeb.

 

IF to jakiś nowy wymysł, zwykła moda. Fałsz. Okresowe posty to pewnego rodzaju nawiązanie i powrót do korzeni naszego gatunku. Nasi pra, pra, praprzodkowie musieli radzić sobie z okresowymi niedoborami jedzenia. Poniekąd jesteśmy więc genetycznie zaprogramowani do magazynowania kalorii. Dlatego post przerywany stosowany na przemian z oknem żywieniowym ma naprawdę zbawienny wpływ na Twoje zdrowie, figurę i samopoczucie.

Intermittent Fasting – opinie.

Pierwsze badania kliniczne i praktyka jasno pokazują, że Intermittent Fasting jest po prostu niesamowity. Trudno doszukać się negatywnego wpływu stosowanej zgodnie z zaleceniami metody IF na zdrowie.

A pozytywne efekty? Na jakie możesz liczyć?
 - wyraźny spadek poziomu tkanki tłuszczowej,
 - spadek poziomu złego cholesterolu,
 - brak spadku masy mięśniowej,
 - masa energii,
 - cudowne samopoczucie.

Podsumowując, warto spróbować czy Intermittent Fasting jest stylem żywienia, który Ci odpowiada. Jeśli okaże się, że tak – zyskasz nową figurę i nowe pokłady pozytywnej energii.