Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Sezonowe owoce i warzywa i ZERO KM FOOD – dlaczego warto?

Sezonowe owoce i warzywa i ZERO KM FOOD – dlaczego warto?

Październik to miesiąc wyjątkowo obfity w warzywne plony. Papryka, dynia, grzyby, cukinia, bakłażan, ziemniaki… długo by wymieniać! W każdym razie lista październikowych pyszności jest naprawdę długo i warto uwzględnić je planując jadłospis na najbliższe tygodnie. Dlaczego sezonowe warzywa powinny znaleźć się na naszym talerzu? I co wspólnego ma sezonowe jedzenie z filozofią zero km food? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie – zatem zapraszamy do artykułu.

Dlaczego warto jeść sezonowo?

Dlaczego z każdej strony słyszymy, że trzeba sięgać po sezonowe owoce i warzywa? Otóż powodów jest co najmniej kilka! Przede wszystkim warto wiedzieć, że produkty naturalnie rosnące w naszym otoczeniu w danej porze roku mają największą gęstość odżywczą. Co oznacza, ze są najzdrowsze, mają największą wartość odżywczą oraz najwięcej witamin i minerałów.

Kolejnym argumentem jest fakt, że droga produktów sezonowych od zerwania do spożycia jest wyjątkowo krótka, dzięki czemu otrzymujemy gwarancję świeżości. Niestety, prawda jest okrutna - im więcej czasu mija od zbioru do zjedzenia produktu, tym większe straty wartości odżywczej.

W przypadku sezonowych warzyw i owoców nie stosuje się także środków i ulepszaczy, które przedłużają trwałość i poprawiają wygląd produktów. Mamy zatem możliwość jedzenia naturalnie dojrzałych pyszności. Jednym zdaniem – jest to najzdrowszy i najsmaczniejszy wybór ????

Zero KM food – czyli?

A co wspólnego mają sezonowe smakołyki z filozofią zero KM? Otóż bardzo, bardzo wiele! Nurt zero KM opiera się na spożywaniu produktów pochodzących z obszarów produkcyjnych zlokalizowanych blisko miejsca ich sprzedaży.

Poza sezonowością i świeżością takich produktów, otrzymujemy również gwarancję niższej ceny. Sprzedaż produktów spożywczych nieopodal miejsca ich pochodzenia pozwala uniknąć wysokich kosztów transportu, specjalistycznego pakowania na czas transportu i marży handlowców. Filozofia zero KM wspiera więc się miejscowych rolników i producentów, pozytywnie wpływając na gospodarkę.

Warto pamiętać, że nurt zero KM to także duży ukłon w stronę poprawy jakości środowiska naturalnego. Brak konieczności przewożenie produktów przez setki kilometrów nie generuje spalin i zanieczyszczeń powietrza. 

Gdzie szukać sezonowych produktów?

Owoce i warzywa pochodzące z lokalnych upraw można zakupić na lokalnych targowiskach i straganach. Często sklepy ze zdrową żywnością lub sklepy BIO dystrybuują produkty od lokalnych producentów i hodowców. Poranne zakupy w takich miejscach mogą sprawić wiele radości, ale… nie zawsze możemy znaleźć na nie odpowiednią ilość czasu. Jak zatem znaleźć rozwiązanie tego problemu? Pudełka od dziewczyn! Tak, zdrowy i polecany catering Warszawa - Zdrowie i Pudełka. Ten catering dietetyczny w swoim menu zapewnia świeże, pyszne, sezonowe produkty od lokalnych rolników.