Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Spróbuj czegoś nowego

Spróbuj czegoś nowego

Spróbuj czegoś nowego

 Chcesz zadbać o swoje samopoczucie? Zacznij robić coś, co jest dla Ciebie całkowicie nowe. Podstawą bycia sprawnym jest nie tylko zwinne ciało, ale również mózg! A badania dowiodły, że nic tak nie trzyma naszej głowy w formie, jak eksperymentowanie z nieznanym.

 

Jak utrzymać sprawność mózgu 

Na początek – trochę biologii. To nieprawda, że uczyć można się tylko do określonego wieku. Faktycznie, im jesteśmy młodsi, tym łatwiej nam to przychodzi, ale wynika to z tego, że nasz mózg jest codzienne stymulowany przez nowe informacje. Jednak ten proces wcale nie musi się zatrzymać – niezależnie od wieku nasz mózg jest gotowy, by tworzyć nowe połączenia nerwowe. Czym więcej takich połączeń się tworzy, tym jesteśmy sprawniejsi umysłowo, bardziej kreatywni i bystrzy. Jak sprawić, by mózg miał bodźce do tworzenia połączeń?

Przełam rutynę 

Przede wszystkim dostarczając mu odpowiedniej stymulacji. Okazuje się, że w zasadzie każda praca intelektualna może pomóc w utrzymaniu się w formie – od Ciebie więc zależy, czy wybierzesz naukę gry na instrumencie, czytanie czy granie w tenisa. Za jakość naszego życia odpowiada to, co robimy w swoim wolnym czasie. Nie ma nic złego w tym, że wszystkie weekendy spędzamy na działce albo przy pracach w ogrodzie, jednak psycholodzy radzą, by raz na jakiś czas złamać utarty schemat i wyrwać się rutynie. Niekoniecznie muszą to być od razu skoki na bungee – to mogą być drobne rzeczy, których do tej pory nie mieliśmy kiedy spróbować. Popularne „bucket list” mogą się nieźle sprawdzić w przełamywaniu rutyny.

Zrób swoją „bucket list” 

Możesz przygotować sobie taką listę rzeczy, które Cię cieszą – ważne, by była różnorodna i zawierała różne aktywności, które możesz dostosować nie tylko do swojego nastroju, ale również do pogody czy towarzystwa, w którym jesteś.

Przykładowo może to wyglądać tak:

- zwiedzanie najbliższej okolicy

- spróbowanie nowej kuchni lub nowego dania

- wypad za miasto rowerem

- wizyta w muzeum lub galerii

- pójście na zajęcia sportowe (Ty wybierasz, czy wolisz squasha czy jogę)

- nauczenie się nowej gry karcianej

To rzeczy nie wymagające wielkiego przygotowania czy planowania, a pozwalające zrobić krok w innym niż zwykle kierunku. Kto wie, może odkryjesz nowe smaki czy miejsca, do których będziesz mieć ochotę wracać?

Eksperymenty sprawią, że zejdziemy na chwilę z utartej ścieżki, którą podążamy z lenistwa czy braku pomysłów. W końcu robienie nowych rzeczy wejdzie Ci w krew – a Twój mózg odwdzięczy Ci się sprawnością i bystrością. Warto spróbować!