Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript! Aby przeglądać naszą stronę uruchom Javascript. Instrukcja dla twojej przeglądarki: Tutaj

Zrób coś eko dla planety!

Zrób coś eko dla planety!

Ostatnie miesiące nam wszystkim dały się nieźle w kość. Wszyscy musieliśmy zmienić sposób, w jaki pracujemy, robimy zakupy, relaksujemy się po pracy. My przyjrzałyśmy się naszym nawykom i mamy dla Was parę ciekawych wniosków.

 Ekopudełka 

Jak wiecie, nasze diety pudełkowe wystartowały dopiero, kiedy znalazłyśmy biodegradowalne opakowania, które nie zatruwały środowiska. Projektując torby czy liściki dla Was, wyszukiwałyśmy jedynie papiery eko, wyprodukowane przy minimalnym wpływie na środowisko – np. z makulatury albo przy użyciu pozostałości z cytrusów lub...pestek winogron. Dla nas to kluczowe, by wysypiska śmieci nie zapełniały się kolejnymi foliówkami i tackami. Nasi dostawcy również używają ekologicznych materiałów do opakowania swoich produktów i zwracają uwagę, by powstawały z naciskiem na dbanie o planetę.

 Ogranicz użycie plastiku

Dlatego wiemy, że małe decyzje mogą wiele zmienić! Ograniczenia użycia plastiku to na co dzień wcale nie jest trudne. Nasza rada – poszukajcie w domu niepotrzebnych poszewek, firanek, t-shirtów. Gwarantujemy, że świetnie nadadzą się na siateczki na owoce i warzywa na targu czy w markecie. Sprawdźcie też miejsca takie jak Deko Zakupy czy Planetarianie – tam nikogo nie zdziwi, że przychodzicie po zakupy ze słoikami albo pudełkami. A skoro o własnych opakowaniach mowa, to może nie wiecie, ale część kawiarni w Warszawie da rabat, jeśli przyjdziecie z własnym wielorazowym kubkiem! Podobnie jest z butelkami wielorazowego użytku – mamy w Warszawie dobrą kranówkę, możecie z niej skorzystać niemal wszędzie, a i przegotowana woda znajdzie się niemal wszędzie!

Jak nie marnować jedzenia

Warto zwrócić uwagę na również na to, co czego ile kupujecie. Przez ostatnie półtora roku naukowcy z SGGW i IOŚ badali co my, Polacy, robimy z żywnością – ile kupujemy, jak gotujemy i czy marnujemy jedzenie. Wnioski? Okazuje się, że rocznie każdy z nas wyrzuca ponad 20 kg jedzenia - najczęściej jest to pieczywo, owoce i wędliny. To bezsensowne karmienie śmietników można ograniczyć – na przykład przez korzystanie z zestawów pudełkowych albo dobre planowanie posiłków, które przyrządzacie w domu!

Kupuj lokalnie!

Lokalnie, to znaczy blisko domu! I najlepiej od tych producentów, którzy zwracają uwagę na to, co i jak opakowują i dostarczają. Serio – to nie jest bez znaczenia, ile kilometrów przejedzie Wasze jedzenie czy ubranie. Stawianie na lokalne firmy sprawia, że w Waszej okolicy będą powstawały małe, rodzinne biznesy, działające z sercem i pasją. I przede wszystkim, produkty nie będą musiały przejechać wiele kilometrów w ciężarówkach, spalając przy tym benzynę.

Chętnie przeczytamy o Waszych nawykach eko! Dajcie znać na naszym Facebooku, jakie macie patenty na ekologię!